Nieśmiertelne Gry Szukaj
Zeus Pan Olimpu
04.02.2019
gt88
[Solucje] Wojna w Troi
24.01.2019
gt88
[Solucje] Wojna Peloponeska
08.01.2019
ziemek8
[Solucje] Rozkwit Aten
08.01.2012
Anelg
Wojsko niezależne
19.06.2009
MaciekZ
Mała porada przy robieniu świątyń

Opis gry

Zeus: Pan Olimpu przenosi gracza w świat starożytnej Grecji, pełen bohaterów, bogów i mitologicznych stworzeń. Możemy: budować legendarne miasta (Ateny, Sparta), śledzić ich rozwój, zakładać kolonie, podbijać nowe krainy, handlować z sąsiadami. Możemy także poprowadzić prawdziwych bohaterów, którzy bez lęku walczą z potworami, plądrują tajemnicze ruiny i dowodzą w najważniejszych bitwach. Scenariusze osadzone są w mitologicznej Grecji.

Twoje ofiary zostały przyjęte, a gorące prośby wysłuchane. Pan Olimpu, Wszechpotężny Zeus, uczynił Cię władcą Grecji. Otrzymałeś szansę, aby wykazać się swoimi zdolnościami. Jeśli dobrze wywiążesz się ze swoich obowiązków, nie ominie Cię nagroda. Pamiętaj jednak - jeśli przyniesiesz hańbę swemu bogowi, będziesz "jęczał pod uciskiem jego srogości".


Zacznijmy jednak wszystko od początku. Gra składa się z dwóch płaszczyzn. Pierwsza to budowanie i zarządzanie miasta. Druga to podbój basenu morza Egejskiego. Oczywiście, aby odnieść sukces, nie można zapomnieć o żadnej z części. Jedną z głównych różnic pomiędzy Zeusem a jego poprzednikami jest poziom trudności rozgrywki. Podczas zabawy w Cezara nawet starzy wyjadacze miewali spore trudności.

Teraz Impressions Games postanowił stworzyć grę zarówno dla początkujących, jak i tych bardziej zaawansowanych. Ogólnie mówiąc, jest ona o wiele mniej skomplikowana. Dzięki znakomitemu tutorialowi, oczywiście w polskiej wersji językowej, zostajemy wprowadzeni dość szybko i przyjemnie w zawiłości zarządzania starożytnym miastem. Na dodatek zmieniono panel sterowania. Użycie przycisków z logicznymi oznaczeniami pozwala szybko opanować sterowanie gry. Każdy zapamięta, że waza oznacza dystrybucję, koło zębate produkcje, a kłosy zboża żywność.

Podstawowym sposobem rozgrywania gry jest wybór jednej z 7 kampanii. Każda z nich składa się z przynajmniej 5, a maksymalnie 8 misji. Dla osób, które chcą dodatkowo poćwiczyć swoje umiejętności, przygotowano 3 otwarte rozgrywki, gdzie można douczyć się ekonomii, wojskowości oraz wszystkiego razem. Ta ostatnia opcja nosi piękną nazwę "piaskownica". Na uwagę zasługuje fakt, że raz wybudowane miasto przechodzi do dalszych misji bez jakichkolwiek zmian. Nie trzeba więc ciągle robić wszystkiego od nowa. Ma to jednak też swoje wady. Od samego początku należy logicznie planować układ miasta, aby nie utrudnić sobie dalszej jego rozbudowy. Zarządzanie starożytnym miastem nie jest jednak wcale takie proste. Będziesz musiał zająć się wszystkimi aspektami jego życia, począwszy od zapewniania odpowiedniej ilości pożywienia, poprzez sprawy wojskowe, a skończywszy na dostarczaniu mieszkańcom rozrywek. Najważniejszą sprawą jest ciągłe kontrolowanie liczby mieszkańców. Jeśli będzie brakowało rąk do pracy, cała maszyneria nie będzie pracować wydajnie. Z drugiej strony, duże bezrobocie może wywołać zamieszki. Kolejnym bardzo ważnym elementem gry są bogowie, wokół których toczyło się życie w starożytnej Grecji. Jeśli pragniesz sprowadzić boga do miasta, musisz wybudować odpowiednie sanktuarium. W tym celu musisz mieć pod dostatkiem duże ilości marmuru i drewna oraz kilka rzeźb. Po wybudowaniu świątyni żądany bóg będzie przechadzać się pomiędzy zwykłymi śmiertelnikami, wpływając dodatnio na ich pracę. I tak np. Hermes błogosławi tragarzy, dzięki czemu towary szybciej są przemieszczane w obrębie miasta, a Afrodyta dba o prawidłowy wzrost populacji. Aby wypełnić misje, będziesz zmuszony nawiązać stosunki ze swoimi sąsiadami. Tak więc bez odrobiny dyplomacji nie zajdziesz daleko. Szczególnie jest to widoczne, kiedy brakuje jakiegoś surowca. W takich sytuacjach możesz kupić go od innego miasta lub poprosić o małą pomoc swoich sojuszników. Na nieszczęście, niektóre miasta będą chciały zdominować cały region i z pewnością wcześniej czy później zostaniesz zaatakowany. System obrony miasta przed najeźdźcami został rozwiązany poprzez możliwość automatycznego wezwania wojska na pole bitwy. Wiąże się z tym jednak spore niebezpieczeństwo. Szczególnie w początkowych misjach większość wojska składa się z mieszkańców, którzy wyruszając do walki, opuszczają miejsca pracy. Nagle się okazuje, że twoja sprawnie działająca maszyneria zatrzymuje się z powodu braku rąk do pracy.

Oczywiście, co jakiś czas miasto nawiedzają mitologiczne bestie, jak np. Hydra czy Cyklop, których marzeniem jest zniszczyć efekty Twojej ciężkiej pracy. W takiej sytuacji uratować Cię może tylko naprędce wezwany heros. Jednak pojawi się on dopiero po wybudowaniu jego domu oraz po spełnieniu określonych warunków. Nie jest to takie proste, gdy po ulicach szarżuje Minotaur, zabijając wszystkich napotkanych ludzi. Jak by tego było mało, niektórzy bogowie rzucają na ciebie różnorakie klęski żywiołowe. Przygotuj się na takie katastrofy jak trzęsienie ziemi, lawa czy wielkie fale pływowe. Na końcu nie można nie wspomnieć o wręcz nieziemskich animacjach. Impressions zawsze starał się dbać o detale, ale tym razem przeszedł samego siebie. Każdy szczegół został niesamowicie dopracowany. Widzimy ludzi przechadzających się po mieście i bez problemu możemy rozpoznać ich funkcje. Budynki na prawdę tętnią życiem. Możemy podziwiać przedstawienie w teatrze, obejrzeć mistrzostwa w zapasach na stadionie albo zwyczajnie poobserwować jak rybacy wyładowują swój połów. Przyjemnie jest patrzeć na tych wszystkich uwijających się ludzików.

Podsumowując, Zeus: Pan Olimpu jest naprawdę porywającą grą, która daje zabawę na ładnych parę wieczorów i nocy. Najważniejsze jest jednak to, że każdy znajdzie tu coś dla siebie - zarówno początkujący jak i zaawansowani gracze.

Zmiany w Posejdonie:
 • Kapłani szukający ofiar nie ruszają teraz zmagazynowanej żywności.
 • Rozbudowano mechanizm przepływu informacji o mieście.
 • Przyjazny Kraken energiczniej broni teraz szlaków wodnych.
 • Stadniny można obracać przy pomocy klawisza 'R'.
 • Kataklizmy są widoczne na mapie Przeglądu.
 • Łatwiej buduje się teraz mostki nad pęknięciami powstałymi wskutek trzęsienia ziemi; mostki te można też usuwać.
 • Pracownie rzeźbiarskie przyjmują maksymalnie 4 ładunki brązu (poprzednio 5).
 • Poprawiono mechanizm informowania o postępach w budowie świątyń.
 • Handlarze końmi i uzbrojeniem nie wstrzymują się już z zakupami towaru, dopóki nie pozbędą się tego, który mają na składzie.
 • Usprawniono mechanizm Autoobrony przed atakiem od strony morza.
 • Poprawiono obliczanie opłacalności przekupstwa.

Posejdon Bóg Atlantydy jest oficjalnym dodatkiem do gry Zeus Pan Olimpu wydanym przez Impressions Games w 2002 roku. Przeniesiemy się w nim na mityczny kontynent - Atlantydę, i pokierujemy zaawansowaną cywilizacją. Pojawią się również nowe potwory, nowi herosi oraz nowi bogowie. Dodatek ten zmienia grę dodając więcej misji, w których kierujemy Atlantydami. Zmieniono nieznacznie szatę graficzną większości budynków, oraz zmieniono przeznaczenie obiektów kultury. Nie ma już igrzysk, a filozofów, aktorów i sportowców zastąpili naukowcy, kustosze i humaniści. Dodano nowe rodzaje żywności (pomarańcze oraz mięso z bydła). Zwiększono także ilość obiektów estetyki, które upiększają nasze miasto. Można także wybudować piramidy korzystając z surowców potrzebnych do budowy świątyń. Bardzo przydatnymi nowymi obiektami są hipodrom i nowy most. Na nowym obiekcie sportowym jakim jest hipodrom są organizowane wyścigi konne, które dają rozrywkę naszym znudzonym obywatelom.


Tym razem akcja nie toczy się w starożytnej Grecji, lecz przeniesiona została na mityczną wyspę - Atlantydę.

Trzeba będzie dbać o rozwój wyspy, zaspokojenie potrzeb mieszkańców oraz oddawanie czci bóstwom tak, aby były one skłonne okazywać swą przychylność. Jakkolwiek wiele zadań wygląda podobnie tak cześć z nich różni się od siebie zasadniczo. Do wykonania jest bowiem 46 misji, z których każda stawia przed graczem nowe wyzwania.

Będziemy musieli zająć się szeroko pojętą ekonomią. Dzięki nowemu minerałowi, który pojawił się w grze handel będzie kwitł jak nigdy dotąd, a świątynie na cześć bogów zdobione wydobywanym ze specjalnych kopalni minerałem będą jeszcze milej łechtać ich po próżności. Nie będzie natomiast konieczności prowadzenia krwawych wojen. Można będzie oczywiście rozprawiać się z przeciwnikami za pomocą znanego już arsenału, jednak rola wojny w grze z pewnością straciła na wadze.

Pojawiły się w Posejdonie dwa nowe bóstwa. Są nimi Atlas i Hera. Również nowe potwory takie jak chimery czy harpie uprzykrzać będą życie mieszkańcom. W obronie przed humorami bóstw jak i przed potworami pomagać będą jak zwykle herosi. Nie zabrakło również nowych budowli. Jako, że lud Atlantydy jest żądny wiedzy musimy budować biblioteki, laboratoria i uniwersytety. Mniej za to jest miejsc do których ludzie mogą chodzić po to aby się rozerwać.

Grafika nie uległa wielkim zmianom, żywe kolory i zgrabnie poruszający się mieszkańcy znów będą cieszyć nasze oczy. Podobnie rzecz ma się z interfejsem. Jest intuicyjny, łatwy w obsłudze i nie nastręczający większych problemów.

Cechy gry:
 • Wznieś 7 różnych państw-miast i rządź nimi w ponad 40 fascynujących epizodach
 • Ponad 20 animowanych bogów, bohaterów i potworów przemierzy Twoje miasta.
 • Wszyscy rezydenci Twoich miast są unikalni. Zbadaj co mają do powiedzenia!
 • Posiadasz wszystko pod swoją bezpośrednią kontrolą: podatki, handel, kolonizację - nawet najazdy na sąsiadów.
 • Rywalizuj z sąsiednimi miastami zdobywając kolonie i zawierając sojusze.
 • Dostosuj poziom trudności - od początkującego do eksperta.
 • Wznieś monumenty dla bogów i otrzymuj od nich dary, które pomogą rozkwitnąć Twemu miastu.
 • Wzywaj bogów i słynnych herosów poprzez budowanie miast, które zaspokajają ich potrzeby.
 • Starożytna Grecja staje się żywa dzięki partnerom handlowym, sojuszom, koloniom i rywalom.
 • Stwórz własne przygody w starożytnej Grecji lub Atlantydzie dzięki dołączonemu Edytorowi.
 • Dodatek Posejdon to 45 epizodów w 6 nowych epickich kampaniach, nowe cywilizacje (Majowie, Egipcjanie, Asyryjczycy) bogowie, bohaterowie, potwory, zasoby oraz budowle.
 • Profesjonalna polska wersja językowa.

Wymagania sprzętowe:

 - minimalne:
 • Procesor Pentium 166 MHz
 • 32 MB pamięci RAM
 • System operacyjny Windows 95/98/ME/2000*
 • Oprócz miejsca na dysku niezbędnego do zainstalowania "Zeusa", "Posejdon" wymaga dodatkowo 188 MB.
 • CD-ROM poczwórnej prędkości
 • Karta graficzna z pamięcią minimum 2Mb, umożliwiająca pracę w rozdzielczości 800x600 w trybie koloru
 • 16-bitowego (High Color)
 • DirectX 7.0 lub nowszy

 - zalecane:
 • Procesor Pentium 266 MHz lub szybszy
 • 64 MB pamięci RAM
 • Karta graficzna z pamięcią minimum 8 MB
 • Karta dźwiękowa zgodna z DirectX

źródła: gry.onet.pl, gry.wp.pl, opracowanie własne

Witamy!

Dostęp dla gości
Niezarejestrowani goście mają pełny dostęp do zasobów vortalu, muszą jednak podawać odpowiedzi na antyspamowe pytania kontrolne. Zachęcamy do rejestracji, aby wygodniej korzystać z vortalu, móc identyfikować się w naszej społeczności oraz móc modyfikować ustawienia vortalu pod swoje gusta.

Pliki Cookie
Używamy plików Cookie, aby ułatwiać korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych i reklamowych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Rozumiem