Nieśmiertelne Gry Szukaj
Zeus Pan Olimpu
22.06.2020
ziemek8
[Opis] Gra Otwarta - Piaskownica 2
21.06.2020
ziemek8
[Opis] Gra Otwarta - Zabawa
01.06.2020
ziemek8
Herosi i potwory
31.05.2020
ziemek8
Bogowie i ich świątynie
04.02.2019
gt88
[Solucje] Wojna w Troi

FAQ - czyli najczęściej zadawane pytania

Jak zarezerwować towary dla koloni / miasta macierzystego?
Aby zarezerwować towar dla koloni czy też dla miasta macierzystego należy kliknąć na znak celów (ten ptaszek obok przycisków przenoszonego do mapy świata i obracającego widok miasta). Tam należy kliknąć (jeżeli ma się wystarczająco ilość towarów) na przycisk "Zarezerwuj" i potwierdzić. To wszystko. ;)

Co znaczą te flagi wokół pałacu?
Flagi te oznaczają oddziały, które posiadasz w swoim mieście. Każda flaga posiada symbol oznaczający jakość danych wojsk (hoplici, jazda, plebs...). Jedna flaga to 8 jednostek (tylko w przypadku gdy nie ma wystarczającej ilości wojsk w mieście w oddziale może być mniej niż 8 jednostek). Wszystkie rozkazy wydaje się całemu oddziałowi za pośrednictwem właśnie tej flagi (m.in. przywołuje na miejsce położenia flagi, odsyła do domów...).

Jak postawić i dopasować (obrócić) bramę?
Bramę buduje się na czystej ziemi (tak jak każdy zwykły budynek), nie jest tak jak z wieżą, którą trzeba postawić na już zbudowanym podwójnym murze (jedynie droga - przechodzące przez środek - może znajdować się na ziemi przed zbudowaniem bramy). Aby obrócić bramę wystarczy podczas budowy (w czasie gdy na podłożu widnieje kolorowy cień budowli) kliknąć "R" (tak samo obraca się inne budynki - pałaca, świątynie...).

Jak spełniać prośby bogów / innych miast ?
Aby spełnić prośbę przede wszystkim trzeba dysponować tym o co proszą (towarami, drachmami, wojskiem - w przypadku prośby innego miasta czy mieć w mieście herosa - w przypadku prośby boga). Jeżeli ten warunek jest spełniony wystarczy teraz tylko przejść do zakładki przegląd (ostatniej - z tym aniołkiem ;) i kliknąć na (teraz już zielony) kwadracik. Potem wystarczy potwierdzić chęć spełnienia prośby w przypadku towarów czy drachm, natomiast w przypadku prośby o wojsko czy prośby boga trzeba wybrać wojsko / herosa i dopiero potem potwierdzić wysłanie jednostek.

Jak stworzyć w swoim polis oddziały hoplitów / jazdy?
Aby stworzyć oddziały hoplitów czy jazdy trzeba przede wszystkim mieć taką możliwość (w niektórych epizodach jest to po prostu niemożliwe - bo nie udostępniono na mapie (nie możwa wytworzyć ani kupić) uzbrojenia etc.). Jeżeli jednak jest to możliwe, trzeba:

  • zbudować domy elity i zapewnić ich mieszkańcom wystarczającą ilość kultury / nauki (dokładna jej ilość spisana jest w dziale domy)
  • po za oczywiście dostarczeniem żywności, runa i oliwy trzeba dostarczyć także uzbrojenie (zbudować na agorze (najlepiej dużej, ale niekoniecznie) po za straganami z żywnością, runem i oliwą, także stragan z uzbrojeniem) - to wystarczy to stworzenia oddziałów hoplitów
  • aby stworzyć jazdę trzeba jeszcze dostarczyć wino i konie / rydwany - konie hoduje się w stajni, do której trzeba dostarczyć przenicę (w jednej stajni mieści się maksymalnie 6 koni, by nie padły muszą być karmione, jednak jeżeli zostaną kupione przez arystokratów to oni się zajmują swoimi końmi, a miejsce w stajni się zwalnia); natomiast rydwany produkuje się w kuźni, do produkcji których potrzebne jest drewno i konie
Jeżeli mimo wszystko w domach elity nie chce powstać jazda, może to być spowodowane zbyt małą estetyką - zbuduj więcej parków, pomników by polepszyć estetykę otoczenia domu.

OSIĄGNIĘTY LIMIT DANYCH - co robić?
Zeus/Posejdon jest w stanie kontrolować skończoną liczbę budowli, przechodniów i tras. Limity te są dość wysokie, ale możliwe do osiągnięcia po wybudowaniu miasta z co najmniej 25.000 mieszkańców. W razie pojawienia się takiego komunikatu jedynym rozwiązaniem jest przeprojektowanie miasta i usprawnienie jego funkcjonowania. Przy bardzo dobrej efektywności budowania możliwe jest stworzenie miast nawet o znacznie większej liczbie mieszkańców.
Identyczny komunikat o błędzie może pojawić się w wyniku bardzo długiej pracy z edytorem, przy próbie umieszczenia terenu na mapie miasta. Aby rozwiązać ten problem, należy wówczas zapisać misję, zamknąć grę i uruchomić ją ponownie.

Jak zbudować działający hipodrom?
Przede wszystkim hipodrom ma być zamknięty, czyli początek i koniec toru muszą się spotykać. Po doprowadzeniu drogi do któregokolwiek odcinka hipodromu należy dostarczyć mu konie ze stadniny (ujeżdżacz wychodzi z hipodromu i udaje się do stadniny, z której zabiera konie), nie należy się dziwić gdy ujeżdżacz wychodzi po coraz to nowe konie - im dłuższy hipodrom tym więcej koni potrzebuje.

Heros przechodzacy przez most nad hipodromem utknął, co robić?
Jeśli to się stanie, należy usunać sekcję hipodromu na którym utknął heros, po chwili można cofnąć burzenie lub odbudować hipodrom. Można także zburzyć i postawić w innym miejscu przybytek herosa i ponowanie go wezwać (nie będzie to wymagało ponownego spełniania jego żądań).

Dlaczego moje Uniwersytety nie szkolą kustoszy?
Powodem tego może być jeden z uniwersytetów, który jest położony najbliżej Muzeum. Szkoli i dostarcza on kustoszy w takim tempie, że inne Uniwersytety nie są potrzebne by Muzeum działało, dlatego nie wysyłają swoich kustoszy. Aby temu zaradzić należy zburzyć Uniwersytet położony najbliżej Muzeum.

Dlaczego nie mogę kontrolować swoich wojowników?
Upewnij się, że autoobrona miasta w zakładce Wojsko jest wyłączona. Pamiętaj też, że zarządzasz oddziałami (każdy oddział na swoją flagę), a nie pojedyńczymi wojownikami.

Dlaczego nie mogę wysłać trier / fregat do ataku na miasto rywala?
Upewnij się, że obsadziłeś swoje triery ludźmi (każda z nich potrzebuje aż 100). Należy kliknąć na trierę, a następnie wybrać odpowiednim przyciskiem zebranie ludzi.
Poza tym nie wszystkie miasta w Grecji mają połączenie z morzem, czasami niemożliwe jest dopłynięcie do miasta trierą / fregatą.

Czemu nie mogę atakować zbliżających się do brzegu Oceanidów?
Oceanidzi płyną głęboko pod wodą, żadne strzały nie mogą ich dosięgnąć. Tylko Kraken - jeżeli masz w swoim mieście (aby Kraken patrolował wody twojego miasta musisz wybudować świątynie Posejdona) - może atakować Oceanidów pod wodą.

Czy mogę zabić potwora bez potrzebego herosa?
Tak, ale jest to bardzo trudne. Wymaga to poświęcenia wielu hoplitów / jeźdźców / włóczników / rydwanów by zabić jednego potwora i tym więcej plebsu czy obywatelskich łuczników.

Moje towary trafiają do magazynów, ale żaden budynek nie chce z nich korzystać.
Być może ustawiłeś dany towar na "gromadzenie". Służy ono zwykle do tego by zebrać towary potrzebne do spełnienia prośby/żądania innego miasta, czy celi epizodu. Aby je wyłączyć należy przejść do zakładki Dystrybucja (dzban na obrazku) i kliknać wypisaną nazwę towaru (gromadzone towary podświetlone są tam na żółto).
Inną możliwością może być brak połączenia drogowego między magazynem a placówkami produkcyjnymi/dystrybucyjnymi.

W jednej chwili tracę bardzo dużo pracowników, chociaż wszystkie domy mają się świetnie.
Być może masz uaktywnioną Autoobronę miasta. To znaczy, że gdy wrogie miasto cię zaatakuje, to twój najbardziej zaufany dowódca przejmie kontrolę nad wojskiem i będzie nim dowodził. W przypadku braku hoplitów do armii wcielani są plebejusze - odciągnięci od swoich miejsc pracy, pozostawiają je opustoszone. Czasami bitwy potrafią się bardzo przeciągać w czasie, co w takim przypadku może bardzo negatywnie wpłynąć na miasto. Aby wyłączyć Autoobronę miasta należy przejść do zakładki Wojsko i kliknąć ikonkę z obrazkiem hełmu (gdy Autoobrona jest uaktywniona, jest ona w kolorze niebieskim).

EDYTOR


Wykonałem misję, ale nie mogę w nią grać, czemu?
Najprawdopodobniejszym powodem jest to, że misja "nie została stworzona". Należy nacisnąć "Plik -> Stwórz Misję". Jeżeli tworzenie się powiedzie (wyświetli się odpowiedni komunikat) misja powinna się pojawić w menu wyboru. Jeżeli to nie pomaga, zachęcamy do opisania swojego problemu dokładniej na forum.Jakieś inne pytania? Piszcie w komentarzach.

Batoneq:
Mam problem z robotnikami.
W grze przy kliknięciu PPM na budynek wymagający robotników pisze:
"Możesz przesunąć część robotników."

Moje pytanie: Jak ich przesunąć?
Miałem kampanię z kolonią, po powrocie zobaczyłem że nie mam załogi w Przystani Trier. Nie mam pojęcia jak ich przesunąć.
przejdź do tego komentarza
ziemek8:
Wybierz zakładkę Przemysł (koło zamachowe), wybierz tam tzw. "więcej" czyli lupę, tam możesz zamykać (więc i otwierać) zakłady produkujące dane towary, lub właśnie przesuwać pracowników między sektory, m.in. "higiena i bezpieczeństwo" czy "dystrybucja" (wystarczy kliknąć odpowiednią strzałkę).
Jednak należy bardzo uważać używając tych możliwości - przesuwając ludzi do "wojska" i pozostawiając zbyt mało w "higienie i bezpieczeństwie" można sprawić, że dozorcy nie będą wychodzili z punktów naprawczych, a więc wiele budynków może przez to ucierpieć - zawalić się lub spalić.
przejdź do tego komentarza
justynka:
Mam takie małe pytanko o kody. Nie wiem co mam zrobić ponieważ po naciśnięciu klawiszy ctrl+alt+c nie wyświetla mi się okienko do wpisania kodu. Czy może jest ktoś tak mądry że może mi wytłumaczyć jak to włączyć? :(
przejdź do tego komentarza
ziemek8:
A na pewno naciskasz lewy Ctrl i lewy Alt?
przejdź do tego komentarza
justynka:
Próbowałam naciskać i lewy i prawy ale nic z tego.
przejdź do tego komentarza
ziemek8:
Może miałaś w jakiś posób przestawioną klawiaturę? Mogłaś wtedy pisać wszystkie polskie znaki poprawnie?
przejdź do tego komentarza
justynka:
Nie na pewno wszystko mam wszystko dobrze bo próbowałam już wszystkiego. Włączałam i wyłączałam kompa parę razy grę tak samo i nic.
Tą samą gierkę instalowałam u siostry i u niej wszystko działa a u mnie nie chce. Może to będzie jakieś ułatwienie że jest zrobiony wirtualny dysk bo gierka jest ściągnięta z neta. I poza tym nie pokazuje mi się intro które jest zawsze po włączeniu gry. ( U mojej siostry się włączało). Dlatego już nie wiem sama od czego to może być  :'(
przejdź do tego komentarza
ziemek8:
Piraty tak mają...
No cóż - u siostry tą samą wersję gry instalowałaś? (tą z neta)
przejdź do tego komentarza
justynka:
Tak bo to była gra ściągana specjalnie dla mnie a siostra chciała tylko zobaczyć co to za gierka dlatego ją zainstalowałyśmy a przy okazji sprawdzałyśmy kody z neta. I dokładnie tak samo jak u siostry ją instalowałam i robiłam wirtualny dysk.
przejdź do tego komentarza
KazuaR:
Może to trochę radykalny sposób, ale jeśli twoja siostra ma jeszcze Zeusa na komputerze to spróbuj przekopiować cały folder z grą na pendrive'a (ok 783 MB powinna zajmować) i przerzucić stamtąd na swój piec?
przejdź do tego komentarza
Witamy!

Dostęp dla gości
Niezarejestrowani goście mają pełny dostęp do zasobów wortalu, muszą jednak podawać odpowiedzi na antyspamowe pytania kontrolne. Zachęcamy do rejestracji, aby wygodniej korzystać z wortalu, móc identyfikować się w naszej społeczności oraz móc modyfikować ustawienia wortalu pod swoje gusta.

Pliki Cookie
Używamy plików Cookie, aby ułatwiać korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych i reklamowych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Rozumiem